Преподаватели в програмата

  Ръководител на магистърската програма:

Румяна Пейчева-Форсайт е професор по образователни технологии във Факултета по педагогика на Софийски университет "Св. Климент Охридски", където работи от 1995 г. Тя е директор на Центъра за дистанционно обучение към Софийския университет и на Националния център за дистанционно обучение. Проф. Пейчева-Форсайт е правила постдокторантура в Института по образование, Лондонски университет (2006-2007) в областта на дигиталната педагогика. През последните три десетилетия тя е ръководител на международни и национални проекти със значение за модернизацията на висшето образование в областта на дигитализацията. Нейните публикации се състоят от 6 авторски монографии и 3 монографии в съавторство на английски език, над 70 научни статии и доклади в международни и български издания в областта на дигиталните технологии и образованието. Тя е член на e-ASEM Research Network 1 –  Development of ICT skills, e-learning and the culture of e-learning in Lifelong Learning. Ръководител е на първата магистърска програма на Софийския университет в дистанционна форма на обучение, акредитирана през 2016 г. – „ИКТ в образованието“, която обучава педагогически специалисти в областта на проектирането и внедряването на електронно обучение.
За връзка: r.peytcheva@fp.uni-sofia.bg

Преподаватели в магистърската програма от СУ Св. Климент Охридски":

Вася Делибалтова е доктор на науките, професор във Факултета по педагогика на СУ „Св. Кл. Охридски“. Научните й интереси са насочени основно в полето на дидактиката и доцимологията във формалното и неформалното образование. Автор е на над 80 публикации, от които 5 монографии - 4 самостоятелни и една в съавторство и  7 учебника и учебни помагала на български и руски език. Има три дългосрочни специализации –  в МПГУ, Карловия университет и СУ и една краткосрочна специализация във Ваймар, Германия. В  продължение на години води самостоятелни курсове и в ЖГУ „И. Жансугуров“, Казахстан и провежда краткосрочни обучения по програми за преподавателска мобилност в Полша и Словакия. Участник е в множество национални и международни проекти и конференции.
За връзка: v.delibaltova@fp.uni-sofia.bg

Благовесна Йовкова
 е доцент по електронно обучение във Факултета по педагогика на Софийски университет Св. Климент Охридски". Нейните научните интереси са фокусирани върху използване на информационните и комуникационни технологии в образователен контекст, в частност на приноса на електронното обучение в подкрепа на ученето на деца и младежи с различни типове нарушения, електронно оценяване и др. Автор е на две монографии и на над 30 научни публикации, посветени на използване на дигиталните технологии в обучението. През последните десет години е член на екипа на научна лаборатория Център по образователни технологии" и участва като изследовател в национални и международни проекти в областта на електронното обучение. От 2014 г. е сътрудник в Националния център за дистанционно обучение. Има участия  в редица научни форуми у нас и в чужбина. 
За контакт: b.yovkova@fp.uni-sofia.bg

Ваня Божилова e доцент, доктор по педагогика и преподавател във Факултета по Педагогика на Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Научните й интереси са в областите: образование и обучение на деца и възрастни, преподаване и учене във висшето образование, неформално образование, методи на преподаване, развитие на умения за учене, екипна работа в образователните организации и работа в мрежа. Автор е на 3 самостоятелни монографии и 6 в съавторство, на множество статии и студии в български и международни издания. Има опит от участието в няколко образователни мрежи и различни международни проекти. Провеждала е краткосрочни обучения по програми за преподавателска мобилност в Dublin City University и School of Education, Polytechnic of Porto. Член е на Управителния съвет на Дружество „Знание”, на екипа на Център за интердисциплинарни изследвания и иновации в неформалното образование (ЦИИНО) и на експертния съвет на електронното списание „Педагогически форум”. Участва като жури в различни конкурси за академични длъжности и постижения в областта на образованието. 
За връзка: v.bozhilova@fp.uni-sofia.bg

Бистра Мизова е доктор по психология и доцент по педагогика във Факултета по педагогика на Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Нейните научни интереси са в областта на методологията и методите на социалните изследвания, психология на общуването, изследване на социалната и дигиталната компетентности, медийните изследвания и e-изследванията, междукултурна комуникативна компетентност, тренинг на социални умения, социокултурно многообразие, емпирични изследвания в образованието. Има над 40 публикации в различните области на научни интереси. За връзка: b.mizova@fp.uni-sofia.bg


Олег Константинов е главен асистент в катедра „Информационни технологии“, Факултет по математика и информатика (ФМИ), СУ „Св. Климент Охридски“. Има докторска степен в професионално направление 4.6 „Информатика и компютърни науки“, придобита през 2015 г. чрез успешно защитен дисертационен труд на тема „Разработване и внедряване на мултимедийно съдържание за електронни хранилища и електронно обучение“. Преподавателската си дейност започва през 2005 г., водейки дисциплини освен във Факултета по математика и информатика, също и във Факултета по педагогика и Факултета по журналистика и масови комуникации на СУ. Участвал е в голям брой национални и европейски проекти, свързани основно с електронно обучение, а една част и с дигитализация на културно-историческо наследство. Автор е на над 20 научни публикации и доклади в международни и български издания в областта на дигиталните технологии и образованието. Има интереси в мултимедийните технологии като цяло, филмопроизводството (има бакалавърска степен в областта на Кино и ТВ режисура и филмов монтаж), компютърна графика, графичен дизайн, приложение на аудио-визуални и уеб технологии в областта на образованието. За връзка: oleg@fmi.uni-sofia.bg

Стоян Съев е доктор по педагогика и преподавател във Факултета по педагогика на Софийския университет „Св. Климент Охридски". Член е на научна лаборатория „Център по образователни технологии". Научните му интереси са фокусирани върху интегриране на информационните и комуникационните технологии в разнообразен образователен контекст. Участник е в национални и международни научни проекти в областта на дигиталното обучение като изследовател. Обучител е в семинари за учители от национални училища и български училища зад граница. 
За връзка: s.suev@fp.uni-sofia.bg 

Вероника Рачева е доктор по Теория на възпитанието и дидактика в областта на началната и предучилищна педагогика. Има специализация в изследователската програма на Института по образование на Лондонския университет, както и специализация в областта на онлайн обучението от Калифорнийския университет, Ървайн. Професионалният й опит започва като преподавател по английски език на деца от предучилищна и начална училищна възраст и продължава като ръководител на национални и международни проекти в областта на образованието в неправителствения сектор и бизнеса. 
От 2012 г. научните интереси на д-р Вероника Рачева са свързани с приложението на дигиталните технологии в образованието. Освен ръководител на проекти, тя е и хоноруван преподавател по „Дизайн на синхронното учене" към Факултета по педагогика на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, обучител на учители, главен редактор на образователния блог на VEDAMO и автор на наръчници, методики, научни статии и доклади в областта на смесеното и онлайн обучение.
За връзка: veronica.racheva@gmail.com

Любка Алексиева е доцент във Факултета по науки за образованието и изкуствата и експерт в Центъра за дистанционно обучение на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Нейната експертиза и изследователските ѝ интереси са в областта на електронното обучение (дизайн и приложение), интегрирането на информационните технологии в обучението, в частност по математика, както и подготовката на учители. Доц. д-р Алексиева е била успешен пилотен лидер в проекта EC Horizon 2020 TeSLA (ID: 688520) и е участвала като изследовател и координатор в различни европейски и национални изследователски проекти, тематично свързани с използването на технологиите за целите на обучението. За връзка: l.aleksieva@fppse.uni-sofia.bg

Деница Топчийска е доцент и доктор, завършила специалност "Право" в Юридическия факултет на Софийски университет "Св. Климент Охридски" и е защитила докторска дисертация на тема "Политика на Европейския съюз относно защитата на личните данни". Тя е преподавател в Нов български университет от 2009 г. През 2017 г. се хабилитира като доцент в областта на "Теорията на държавата и правото".
Доцент Топчийска е автор на монографията "Върховенство на правото. Теоретични аспекти" и е публикувала множество статии в областта на правната теория, философията и теми, свързани с интернет и информационното общество. Тя е активен участник и организатор на международни и национални форуми. През академичната 2022-2023 година тя е избрана за член на изследователския екип на Центъра по право на информационното общество (ISLC) към Университета на Милано, Италия. 
За връзка: denitza.t@gmail.com 


Преподаватели в магистърската програма от ВТУ Св. св. Кирил и Методий":

Стоянка Лазарова
е доцент, доктор, преподавател в  Педагогически факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Научните й интереси са фокусирани върху прилагане на информационните и комуникационните технологии в образователния процес, електронно обучение, дистанционно обучение и др. Преподава следните дисциплини: „Информационни и комуникационни технологии в обучението и работа в дигитална среда“; „Образователни технологии“; „Обучение в дигитална среда“ и др. От 2017 г. до сега е директор на Центъра за дистанционно обучение към Великотърновския университет и участва в проекти в областта на електронното обучение. За връзка: s.lazarovalive.uni-vt.bg


Лъчезар Лазаров
е доцент, доктор, преподавател в Педагогически факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Научните му интереси са фокусирани върху прилагане на информационните и комуникационните технологии в образователния процес. Преподава следните дисциплини: „Информационни и комуникационни технологии в обучението и работа в дигитална среда“; „Работа с дигитални дидактически средства“ и др. Ръководител е на Университетския компютърно-информационен център на ВТУ от неговото създаване до сега и участва в проекти в областта ИКТ в образованието. 
За връзка: lazarovlive.uni-vt.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар